V rámci svatoludmilského roku vás srdečně zveme k první etapě putování po cyrilometodějské stezce na trase z Velehradu do Tišnova. Putování se koná u příležitosti 1100. výročí úmrtí sv. Ludmily. Pojďme společně s patrony Evropy, sv. Cyrilem a Metodějem, za patronkou Čech, kdy ve třech etapách projdeme trasu přes 400 km s ukončením na Národní svatoludmilské pouti na Tetíně 18. září 2021.
Putování uskuteční v souladu se všemi platnými vládními nařízeními a omezeními.
Přihlášku prosím nenechávejte na poslední chvíli. Hlaste se nejpozději do pondělí 31. května 2021, 12:00, vyplněním přiloženého formuláře níže. Pro "pohodlnější" putování se pro vás budeme snažit zajistit možnost převozu batohů mezi jednotlivými etapami putování.
Rozpis celého putování.
úterý 8. 6.
- Pro zájemce sraz na Velehradě,
- možnost účasti na bohoslužbě od 18 hodin,
- promítání dokumentu Pěšky bez hranic (pro veřejnost, čas a místo bude určeno),
- nocování na Velehradě (120 Kč vlastní karimatka a spacák), případně lůžko 400 Kč (nutno nahlásit v přihlášce).
středa 9. 6.
- 6:30 možnost účasti na "běžné" ranní bohoslužbě, snídaně z vlastních zdrojů
- 8:30 - 10:00 oficiální "slavnostní" zahájení putování, prohlídka areálu, předání symbolů pro celé putování do Tetína, požehnání poutníkům na cestu,
- trasa Velehrad - Koryčany - 22 km - https://mapy.cz/s/jopefakaru,
- možnost mše od 18 hodin Koryčany,
- nocování na faře Koryčany (karimatka a spacák, dobrovolný příspěvek).
čtvrtek 10. 6.
- Trasa Koryčany - Bučovice - 29 km (možnost zkrácení o 5 km) - https://mapy.cz/s/galedokupa,
- možnost mše od 18 hodin,
- nocování na faře nebo ubytovna.
pátek 11. 6.
- Trasa Bučovice - Olšany 26 km - https://mapy.cz/s/gofedenore,
- zastávka v Rousínově, Kaple Panny Marie Bolestné v Lutrštéku,
- nocování v řešení.
sobota 12. 6.
- Trasa Olšany - Vranov - 28 km - https://mapy.cz/s/malalodone,
- zastávka v Adamově - Světelský oltář a ve Křtinách - Poutní kostel Jména Panny Marie,
- ubytování v duchovním centru Vranov - https://mapy.cz/s/kajovugubo, (cena ubytování 300 Kč (vlastní spacák sleva 50 Kč),
- možnost mše.
neděle 13. 6.
- Trasa Vranov - Tišnov - 27 km - https://mapy.cz/s/lajazamomo,
- pokračování v putování po mši svaté a po snídani,
- zakončení putování v 16 hodin v Tišnově prohlídkou Cisterciácké opatství Porta coeli Předklášteří,
- pro zájemce možnost zajistit skromné ubytování (karimatka a spacák)
Hlaste se prosím do pondělí 31. května 2021. Ale pokud můžete, nenechávejte přihlášku na poslední chvíli. Děkuji.
Pár zajímavých míst, které nás při putování čekají:
Co s sebou na pouť?
Hlavně dobrou náladu a odhodlání k putování. Samozřejmostí jsou rozchozené, pohodlné boty. Stejně tak pohodlný a vyzkoušený batoh. Pravidlo méně je více zde platí dvojnásob. Vhodné oblečení do různých počasí - ideálně vrstvit a odebírat či přidávat podle aktuální potřeby a stavu počasí. Pláštěnka bude zřejmě v prosinci nezbytností. Návleky se mohou hodit, ale pro putování nejsou nezbytné. A pak už věci co uznáte za nezbytné a potřebné - osobní hygiena, léky, stravu, deník, foťák. Dobré mít chytrý telefon, do kterého si stáhnete plánovanou trasu. Kdo je zvyklý chodit s trekovými holemi, určitě se hodí. Čelovku určitě nenechávejte doma. Přezůvky využijete při ubytování. Dále sebou berte osobní lékárničku, dostatek náplastí. :-) I špunty do uší se mohou v noci velmi hodit.
Organizační poplatek?
Účastnický poplatek je stanovený na 150 Kč / den účasti na pouti. tedy při účasti na celé pouti je to 750 Kč (5 x 150 Kč). Poplatek ovšem nesmí být překážkou účasti. Pokud se jedná o příliš vysokou částku, kontaktujte organizátor, určitě je možná domluva. Platba převodem na účet organizátora po skončení poutě nebo v hotovosti v průběhu putování. Pro členy spolku Ultreia je cena 120 Kč / den.
Doplňkové informace.
Každý poutník odpovídá sám za sebe. Nejedná se o organizovaný zájezd. Organizátor a průvodce odpovídá za naplánování bezpečné trasy, která je v terénu obvykle značena standardně jako turistická cesta klubu českých turistů. Někdy se jede po cyklotrasách a výjimečně, krátké, spojovací úseky, po silnicích nebo jiných neznačených ale zpevněných cestách. Součástí organizace je zajištění ubytování, kdy se někdy spí na zemi v halách, tělocvičnách či farách. Proto je nezbytné sebou brát karimatku a spacák. Při putování se skupina většinou drží pohromadě, ale není to pravidlo, ani povinné. Pokud půjdete individuálně (rychleji nebo pomaleji), pouze o tom prosím informujte průvodce, aby věděl, zda na vás čekat. V průběhu dne se stravujeme individuálně, z nakoupených zásob a pokud to dovolí okolnosti na trase, stavíme se k obědu na něco teplého (ideálně polévka). Putovat je možné hodinu, den, nebo celou trasu. Nic není nemožné. Svojí účastí též souhlasíte, že z putování může být pořizován fotografický a video materiál určený pro budoucí propagaci poutních tras a samotného putování. V případě, že se přihlásíte a nakonec se nebudete moci zúčastnit, prosím dejte mi o tom vědět. Děkuji.
Každý účastník putování je povinen dodržovat zákony ČR a další ustanovení a omezení, a tak na závěr pár nudných, ale nezbytných paragrafů:
– Zákon 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích
– Zákon 289/1995 Sb. o lesích
– Zákon 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny
Těším se na setkání při společném putování...
Petr Hirsch
poutník, organizátor a průvodce